Kategorie: Wszystkie | Filmy | Fotografia | Kocham koleje;) | Książki | Podróże | Życie
RSS
piątek, 09 października 2015

Ostatnie posiedzenie Sejmu przypomina mi, że dokładnie 4 lata temu były wybory. Dzień, który zapamiętałam z detalami. Pogoda jak dziś, spacer z Kazimierza na Kopiec Krakusa, po drodze most, na którym M. chciał zawiesić kłódkę. Park w jesiennych kolorach. Cmentarz Podgórski. Kościółek św. Benedykta. Piękne słońce do zdjęć i mój żal, że nie wzięłam ze sobą aparatu i słowa M., że przecież jeszcze nieraz się tu wybierzemy. I przelotna myśl, że tego nie wiadomo.

Takie mi się wtedy fajne wydawało, że jedziemy kawał drogi na wybory, żeby oddać głosy na przeciwne partie. Wcale mi nie przeszkadzało, że M. głosował na PiS. Ani nawet to, że był wyznawcą religii smoleńskiej. Dziś myślę, że byłam bardzo zakochana, skoro potrafiłam wysłuchiwać długich tyrad na temat zamachu. Wtedy wcale mi się nie wydawało, że jestem zakochana.

Smutne jest to, że to, co się tak bardzo chciało zapamiętać jako coś miłego zapamiętuje się owszem, znakomicie, ale po zmianie okoliczności to strasznie boli. Boli tęsknota za tym stanem, który taki idealny się wydawał. Za tym, co mogło być. Za własnymi projekcjami. Świat, który stwarzamy sobie w głowie bywa równie intensywny jak ten realny. Im dalej od tamtych wydarzeń, tym bardziej widzę że tęsknię za stanem, a nie za człowiekiem. Nie chcę spotkać M. Boję się własnych uczuć. Tym razem negatywnych.

Najchętniej bym zagłuszyła ten stan, ale powaliła mnie grypa i od kilku dni leżę plackiem. Stan ten przyciąga głupie myśli. Któryś kot włamał się do szafy i tam buszuje, piłując mój mózg na kawałki. Próbuję pracować, ale ledwo robię program minimum. Najchętniej bym spała. A jeszcze chętniej pogrążyła się w niebycie.

W weekend naładowałam akumulatory i nie został już po tym nawet ślad. A było prawie tak, jak śpiewał Młynarski "Nie ma nic milszego niech kto mi wierzy, niż rodzinny obiad w sielskiej atmosferze"... tyle że finał był nieco łagodniejszy. Spotkaliśmy się - 6 z 7 żyjących prawnuków babci Marii i dziadka Czesława z małżonkami plus wnuczką pradziadków, czyli moją mamą. Dom przy parku krajobrazowym, nad rzeką i stawami rybnymi kuzynów. Stół uginał się pod ciężarem przetworzonych sukcesów łowieckich (ryby) i zbierackich (nalewki owocowe). To ostatnie zgubiło mnie skutecznie (choć pocieszam się, że to może były pierwsze objawy grypy), a to pierwsze zgubiło moją bratową. Tak skutecznie, że pogotowie zabrało ją do szpitala, gdzie spędziła 5 dni.

Spotkania rodzinne pokazują pewna powtarzalność życia. Kuzynka i kuzyn przypominają mi swoich rodziców, u których wieki temu objadałam się tak jak teraz. I oni prowadzą takie fajne normalne życie, które ma dużo uroku, ale od zawsze dla mnie jest czymś obcym. Miłość od młodości, praca, dzieci, codzienność, krzątanie. Bez tego niepokoju, który zawsze gdzieś mnie gonił i tego czegoś, co ciągnie mnie w świat tak silnie, że nie usiedzę w miejscu, mimo że coraz bardziej żyję tu i teraz niż w podróży. Czy byłabym szczęśliwa, gdybym kiedyś dokonała innych wyborów? Pewnie nie. Jedyny czas, kiedy czułam się na swoim miejscu, zakorzeniona w wieczności, był wtedy, gdy byłam z M. A to przecież była iluzja. I z M. nie miałabym takiego domu, jaki chcę mieć. Więc tym bardziej iluzja. Wracam do punktu wyjścia.

poniedziałek, 28 września 2015

Są takie dni, gdy budzę się i w momencie przebudzenia staje mi przed oczami miejsce i człowiek sprzed 4 lat. Tak silnie, jakbym tam była. A potem sobie uświadamiam, że w tamtym miejscu i z tamtym człowiekiem jest inna kobieta i ich dziecko i muszę pokonać ból i przenieść się do teraźniejszości. Wraca rozsądek, trzeźwe myślenie, świadomość różnych psychicznych korelacji i żyję normalnie. Ale wkurza mnie to, że te mimowolne powroty do przeszłości ciągle się zdarzają i wytrącają mnie z życia. Teraz obudził je film "Everest". Taki moment, gdy ludzie ze sobą rozmawiają przez telefon w obliczu śmierci i wyznają sobie miłość. Film jest poruszający z wielu innych powodów i przeżyłam go na wielu poziomach, ale ten jeden moment obudził uśpiony ból. Przypomniałam sobie wyznania, które dla mnie znaczyły wszystko, a dla wyznającego nic i od dwóch dni fale emocji wracają. Czas zrobił tyle, że umiem wracać do tu i teraz. Zapanować nad emocjami i iść do przodu. Zaangażować się w coś, a równocześnie być mocno w swoim świecie.

Nie wiem, czemu to ciągle nawraca. Racjonalnie mam wszystko tak ładnie ułożone, a gdy przychodzi jesień, powietrze jest takie jak wtedy, i kolory, to coś się wtedy uruchamia, jakiś rodzaj tęsknoty za nie wiadomo czym, bo już dawno nie kim. Chyba za tym stanem nieważkości, poczuciem, że jest ktoś jedyny i wyjątkowy i że kocham i jestem kochana. Z jednym nie daję sobie rady: z rozjazdem między subiektywnym spojrzenie a tym, jak jest naprawdę. Te skrawki w mojej pamięci to coś, czego nigdy nie było. Z paroletnie dystansu widzę, jak bardzo niesymetryczny był związek z M., jak on mną manipulował, a ja dostosowywałam do jego potrzeb swoje życie, aż nastąpił krach. Ale w pamięci emocjonalnej pozostało coś innego i to się budzi: jakaś knajpka i rozmowa, ławka w parku, na której leżę z głową na kolanach M., promienie słońca na twarzy M. Coś, co tak naprawdę nigdy nic nie znaczyło. Życie płynie, poznaję różnych facetów, niektórzy mi się podobają, ale za każdym razem brakuje mi tego porozumienia, które miałam z M. a którego przecież naprawdę nie było, bo gdyby było, to finał znajomości byłby inny. Podstępne emocje.

Im trudniejsze tu i teraz, tym łatwiej wpadać w przeszłość. Czasem myślę, że to jest podświadoma reakcja organizmu na problemy, trudności i zmartwienia, które przynosi życie.

Remont balkonu i elewacji trwa w najlepsze i czuję się jak w Big Brotherze. Od rana do nocy obcy faceci na balkonie. Zasłaniam zasłonki, ale wścibskie koty lubią podglądać, co dzieje się na zewnątrz i je odsuwają. I tak pracuję, gotuję, jem i sprzątam na widoku. Najchętniej bym gdzieś uciekła, ale mam to i owo do dokończenia i raz w życiu postanowiłam najpierw zająć się obowiązkami, a potem przyjemnościami.

Zaszyłam się w samotni z kotami, żeby ogarnąć obowiązki, ale długo się tak nie da. Może wyprowadzka z Warszawy nie jest dobrym pomysłem? A przy tym zupełnie nie mam ochoty na widywanie się z niektórymi dotychczasowymi znajomymi. Po tym, co niektórzy ludzie wrzucali na temat uchodźców, nie chcę w nimi utrzymywać kontaktów w jakiejkolwiek formie. Nie tylko nie rozumiem, jak można mieć w sobie tyle bezinteresownej nienawiści czy pogardy do ludzi potrzebujących pomocy, ale też nie pojmuję tolerancji dla poglądów, które mogą poskutkować jak najbardziej namacalnym zrobieniem krzywdy ludziom w sferze fizycznej, że o innych aspektach nie wspomnę. I tu nie chodzi o pogląd na to, jak pomóc uchodźcom czy rozwiązać problem z napływającymi imigrantami, ale o to, co w tych dyskusjach pada, przy czym mam na myśli nie tylko obrzydliwe komentarze, ale też manipulacje i pogardę w białych rękawiczkach, przejawiającą się np. w oburzaniu smarftonami w rękach uchodźców na porównania Syryjczyków czy Erytrejczyków do nas. No bo jak to - ten motłoch do nas, światłych, czystych i zamożnych Europejczyków porównać?

Na szczęście w otoczeniu mam wielu porządnych ludzi i to jest pozytywne. Bo inaczej pozostałyby koty, skądinąd wyjątkowo kochane. K(p)otwory moje kochane wychodzą naprzeciw moim planom remontowym i po kawałku demontują szafy. Z jednej wyważyły drzwi, wyrywając zawiasy, z drugiej wyrwały uszczelkę. Poza tym są grzeczne jak aniołki. Nie pchają się na balkon, bo zrozumiały, że jest aktualnie niedostępny dla nich. Tulą się do mnie i do siebie nawzajem, choć nie w każdej konfiguracji. Indywidualistka Żbiczka mości mi się na kolanach tylko wtedy, gdy pracuję siedząc na kanapie, reszta kotów za to układa się dokoła mnie na materacu. Dyzio, który ma rozmiary dorodnego cielaka, w środku nocy przychodzi na czułości, depcząc niezgrabnie moje włosy, a po wymizianiu wtula łeb w Pumka, który go skrupulatnie wylizuje. Zyzio jest najbardziej przyjaźnie nastawiony do całego świata: ni dość, że wymienia czułości z kocurami, to nieśmiało podlizuje się kocicom. A mnie nocami zachęca do zabawy w rzucanie mu papierka do aportowania i co rano budzę się z papierkami, które wcisnął mi w ręce i pod głowę;) Dobrze mi z nimi i nie wiem, jak to było, gdy nie miałam kotów.

wtorek, 01 września 2015

W "Pulpecji" Małgorzaty Musierowicz jest taka scena, gdy tytułowa bohaterka oblewa maturę z matematyki mimo tego, że komisja bardzo chciała, żeby zdała. Przypomniało mi się to dzisiaj, kiedy poległam na egzaminie na prawo jazdy mimo tego, że egzaminator robił wszystko, żebym ten egzamin zdała. Niestety jego wysiłki okazały się daremne, gdyż dwukrotnie położyłam parkowanie równoległe i wyznałam szczerze, że tego nie umiem. Zdaje się, że nawet to uszłoby mi na sucho, gdybym chwilę później nie włączyła się do ruchu prosto pod koła ciężarówki. W tych okolicznościach egzaminator nie miał innego wyjścia niż nie zaliczyć mi egzaminu, a ja odetchnęłam z ulgą, gdyż cała noc walczyłam z koszmarem sennym, że mam uprawnienia do prowadzenia pojazdów i muszę na ulicach dawać sobie radę bez instruktora. W zasadzie było mi przykro tylko ze względu na tego miłego człowieka pełnego dobrych chęci oraz na zmarnowane 144 zł.

Już idąc rano na egzamin wiedziałam, że zrobiłam błąd, ulegając instruktorce, za której namową zdawałam już teraz, mimo że czułam się nieprzygotowana. Zresztą ona najpierw mnie namówiła, a wczoraj przez całe zajęcia darła się na mnie albo wyzłośliwiała na przemian. Ona nie zwraca uwagi na normalnie, tylko rzuca hasła, że zniszczę jej cenny samochód, a to tak, jakbym od kogoś pożyczyła najlepszą torebkę i oddała ją z oberwanymi uszami, drąży z maniackim uporem, dlaczego wjechałam na krawężnik czy źle zaparkowałam, zupełnie jakbym robiła to złośliwie, a nie z powodu braku umiejętności, ma pretensje, że nie robię notatek, a okrasza to wszystko komentarzami w stylu "księżniczka znowu nie zauważyła/nie zrobiła". Na szczęście po 2 miesiącach milczenia odezwał się poprzedni instruktor, a on jest opanowany i po dłuższym odpoczynku ode mnie potrafi z siebie wykrzesać cierpliwość.

W tych okolicznościach niestety muszę siedzieć w Warszawie ku utrapieniu kotów, które nie mogą korzystać z balkonu. Na szczęście udało się jakoś opanować strajk kuwetowy, tylko Żbiczkę jeszcze muszę wysadzać na nocnik, bo sama nie raczy chodzić za potrzebą. Moje koty są bardzo bystre. Nauczyły się, ze na balkon się nie wychodzi i nie czatują, żeby czmychnąć, gdy wieszam pranie na balkonie. Rekompensują to sobie spacerami po klatce schodowej.

Z kolei ja rekompensuję sobie przymusowy pobyt w Warszawie krótkimi wycieczkami pod miasto. Ostatnio odkryłam urodę Otwocka i pomyślałam, że mogłabym tam zamieszkać. Pomyślę sobie o tym jeszcze.

wtorek, 11 sierpnia 2015

Odkryłam, że pokątne siknie uprawia nie tylko Żbiczka, ale też Dyzio. Żbiczka preferuje siusianie z antresoli, Dyzio woli zasikiwać materac na dole. Oczywiście wszystko co się daje przykrywam folią i ceratami, ale nie wszystko się daje, no i folię można przecież odsunąć, żeby sobie siuśnąć z większym sukcesem. Od rana poluję na Żbiczkę z pojemnikiem na mocz, żeby złapać do badania i zawieźć do weta, ale koty głupie nie są i tak załatwiają swoje sprawy, żeby człowiek z pojemnikiem nie zdążył. Zresztą fakt, że jest to zachowanie zbiorowe wskazuje raczej, że przyczyną nie są problemy ze zdrowiem, tylko stres związany z trudną sytuacją.

Balkon wyjęty z użytkowania nadal i nie wiadomo jak długo. Okazało się, że wspólnota nie zgodziła się na zainstalowanie daszków nad balkonami na ostatnim piętrze, a administracja jakoś zapomniała o tym poinformować osoby nieobecne na zebraniu. Zresztą żadnego głosowania nie było, nie wiem nawet, jak to się odbyło. Nieobecność na zebraniu się na mnie zemściła.

Na zainstalowanie daszka na własny koszt nie godzi się zarząd. A zrobienie tego bez zgody wspólnoty byłoby samowolą budowlaną. Do tego samowolą wysokiego finansowego ryzyka, gdyż mogłabym być obciążona kosztami przy jakichkolwiek problemach z elewacją, która jest właśnie remontowana. Ostatnie piętro, balkon na całą długość mieszkania, okna od podłogi do sufitu i brak zadaszenia. Rewelacja. Najgorsze, że gdy nie będzie daszka, to będą problemy z zamontowaniem siatki zabezpieczającej koty. Jak powiedziała E., wysokiej klasy ekspert ds. budowlanych, jakoś da się założyć siatkę, ale będzie to kosztem powierzchni użytkowej balkonu. I generalnie wtedy z balkonu będę mieć marny pożytek.

Sąsiadka, która nie chciała daszka u siebie, bo woli markizę, mówi, że po co mi siatka, skoro gdzie indziej koty chodzą po balkonie bez siatki. Ona tak bardzo lubi kotki, co powtarza mi za każdy razem, gdy ją spotykam. Uwielbia, ale nie może ich mieć, bo synowa jest uczulona. A takie myślenie... Zresztą czy takie myślenie powinno dziwić? Ostatnio na profilu fejsbukowy jedna moja znajoma napisała o kocie jej sąsiada, który spadł z balkonu. I na to pojawiły się komentarze, że koty spadają na 4 łapy, ktoś nawet napisał, że jego kotka to by nawet wypadek przeżyła, gdyby coś nie wystawało z balkonu sąsiada. No przecież to tylko kot.... Niektórzy nigdy się nie nauczą odpowiedzialności za żywe stworzenia.

Od jakiegoś czasu kiełkuje we mnie myśl o sprzedaży mieszkania, ale sprzedaż niewyremontowanego lokum w czasie, gdy rynek należy do kupującego, może być sprawą trudną i czasochłonną. Albo życie z ograniczoną powierzchnią balkonową. A na razie nie słucham pani premier, która zaleca oszczędność prądu w ciągu dnia. Pralka pierze zasikane rzeczy, wiatrak rzęzi donośnie i próbujemy sobie jakoś radzić z zasikaną rzeczywistością.

poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Wiatrak zdechł. Noc spędziłam w duchocie wdychając aromat kocich siuśków. Rano zwlokłam się reanimować wiatrak. Udało się odpalić jakoś to cudo techniki, ale pracuje tylko na 3. biegu i do tego strasznie głośno. Dzielnie konkuruje z młotem pneumatycznym, który działa na balkonie.

A z młotem był tak. Chodziłam sobie rano w domowej kiecce, która więc odkrywa niż zakrywa, a tu nagle na balkonie pojawiło się dwóch panów. Nie sądziłam, że już dziś się zjawią, więc zaskoczenie było spore. Panowie na mój widok się rozpromienili. Ucieszyli się, że taki balkon się im trafia i zaproponowali, że zdejmą daszek nadbalkonowy, co powinnam zrobić sama. Teraz skuwają gres na balkonie, zaglądając do mnie co chwila, a mimo zamkniętych okien pył pokrywa zasikany dobytek walający się w stertach na podłodze - z przyczyn oczywistych nie mogę teraz tego uprać.

Mogłabym wyjść z domu popracować w cichym mieszkaniu K., której koty mam aktualnie pod opieką. Ale nie mogę tego zrobić moim kotom, które i tak są porządnie zestresowane. Obawiam się, że beze mnie czułyby się jeszcze gorzej. Więc sobie siedzimy. Koty miauczą koncertowo zaniepokojone szukają miejsc dla siebie, a ja próbuję pracować i udawać, że nie widzę, nie czuję i nie słyszę tego, co jest dookoła mnie. Szaleństwo.

Wczoraj był bardzo miły dzień. Dla mnie, nie dla kotów. Spływałam Wisłą. Koty siedziały w mieszkaniu. Dusznym. Na balkon nie wychodzą, bo ze względu na remont elewacji zdjęta jest siatka. W zamian stoją rusztowania, też z siatką. Bardzo gęstą, a jakże. wyobraźcie sobie, jakie warunki panują w tych okolicznościach w moim mieszkaniu.

No więc zadowolona wróciłam ze spływu, gdzie było rześko i przyjemnie. Kotom w domu było wręcz przeciwnie, co wyraziły dosadnie. Całe mieszkanie było zasikane. Dokumentnie. Materac, pościel, parę książek, wiklinowe pudełka, ręczniki. Wrzuciłam do pralki co się dało, uprałam pierwszą część, ale na balkonie nic nie schnie. Zaczęłam szukać winowajcy/winowajców. Bez skutku.

W nocy spałam jak zająć pewna, że któryś mnie obleje. Stawiałam na kocurki. O 6 rano usłyszałam charakterystyczny dźwięk nad głową. Na antresoli Żbiczka właśnie podlewała dywan perski. Szukam przyczyny tego stanu, bo to nie jest normalne zachowanie. Koty nie są złośliwe. Może boi się Dyzia,który chłodzi się na kafelkach łazienkowych i dlatego nie przychodzi do kuwety? Wystawiłam jedną kuwetę do przedpokoju, ale to nic nie dało. Kot zasikał koc.

Żbiczkę muszę zabrać do weta i zbadać jej mocz, ale moja lecznica akurat w tym tygodniu jest zamknięta. Pech. Wymyśliłam, że w pierwszej kolejności zapewnię kotom przepływ powietrza i wyruszyłam do świątyni konsumpcji w poszukiwaniu wiatraka. Prz okazji zaopatrzyłam się w ceraty i folie;) Niestety, w taką pogodę wiatraki schodzą jak świeże bułeczki. W Arkadii ich nie było. Pojechałam do Złotych Tarasów i w Saturnie bez problemu znalazłam wiatraki - kierowali się w ich stronę niemal wszyscy klienci;) Okazało się, że kierownik przytomnie w nocy pojechał po wiatraki do hurtowni;) Wyboru nie było, więc kupiłam większy i droższy wiatrak niż planowałam i zadowolona przytargałam go do domu. Zasikanego zresztą po raz kolejny.

Przy montażu padłam. Okazało się, że trzeba było odkręcić coś, co teoretycznie nie powinno być przykręcone. Pomógł mi w tym dobry człowiek, resztę udało mi się złożyć. I co? Wiatrak nie działał! Całodzienny wysiłek na nic. A koty czują się marnie. W ramach protestu Żbiczka zasikała mi kolejną kołdrę. Na szczęście łóżko przykryte folią ocalało. Niemniej jednak pranie nie schnie, więc kolejne rzeczy czekają na balkonie na swoją kolej w pralce. W pokoju unosi się subtelny aromat kocich siuśków. Co znaczy determinacja. Rozkręcałam i skręcałam wentylator do skutku. Jakość sprzętu jest zdecydowanie nieadekwatna do ceny, ale przynajmniej jest przewiew. Luftmysza od razu się ożywiła, a Żbiczka wpatruje się w dziwne urządzenie w niepokojem. Kocury na wszelki wypadek wyszły z pokoju. Mam nadzieję, że w nocy żadnego pokątnego sikania nie będzie. W tym wszystkim nawet nie poprawił mi humoru jeden pan, który powiedział, że pięknie wyglądam, mam śliczną opaleniznę, błyszczące oczy, lśniące włosy, że o biuście nie wspomni;)

Domyślam się, że ten tekst zniechęca do kotów. Ale z kotami jest tak, że kto jest kociarzem, to ten ból rozumie, a kto nie jest, to nie zrozumie i tak. Dziś dzwoniła do mnie znajoma, fajna dziewczyna, z prośbą o pomoc. Siedzi na działce na Suwalszczyźnie i pod jej dom przychodzą 4 kociaki, galopująco tracące wzrok z powodu kociego kataru. Ona kotów nie weźmie. Może je zawieźć do weterynarza, ale leczyć nie będzie, bo musiałaby dotykać, a że jest matką karmiącą, to się boi toksokarozy. Kiedyś jakiś weterynarz powiedział jej, ze dzieci do kotów to tylko w rękawiczkach, bo z dziećmi ostrożności nigdy dosyć. Więc jest ostrożna.

Daleko mi do autorytetu weterynarza, więc nie wytłumaczę, że złapanie pasożytów od kota nie jest prostą sprawą. Koty mają przekichane. Ciągle pokutują mity o szkodliwości połączenia kota z dzieckiem, a kot i ciąża to już w ogóle, to bezwzględna przyczyna pozbycia się kota. W tym wszystkim brakuje rzetelnej wiedzy. Nie wiem, jak człowiek po nauce biologii w liceum może wierzyć w łatwość złapania pasożytów przez powietrze czy dotknięcie zwierzęcia. Nie mam dzieci, więc nie rozumiem, że człowiek może z lęku o potomstwo wyłączać racjonalne myślenie, choćby na wszelki wypadek. Czasem mam wrażenie, że miłość do własnych dzieci pozbawia niektórych ludzi wrażliwości na inne stworzenia, na innych ludzi zresztą też. Moja znajoma na szczęście szuka jakiejś pomocy dla kociaków. Nie lubi kotów, ale jest dobrym człowiekiem. Nie każdy musi być kociarzem, a najważniejsze to nie przechodzić obojętnie obok czyjegoś cierpienia. Tyle, że nijak nie mam pomysłu, jak zaocznie pomoc kotkom i jak znaleźć dom dla niewidomych kociaków.

poniedziałek, 03 sierpnia 2015

Sierpień przez lata był moim ulubionym miesiącem, a od pewnego czasu nie znoszę go tak, jak kiedyś kochałam. Sierpniowe powietrze wywołuje we mnie tęsknotę za minionym czasem, różnymi szczęśliwymi chwilami z ostatniego ćwierćwiecza, co tylko przypomina o upływie czasu i o tym, że jest już  z górki, i mimo drobnych radości i zachwytów świadomość tego, że będzie tylko gorzej, że wielu rzeczy nie zrobię, że sił z czasem ubywa, że gdzie nie spojrzeć, tam cierpienie i ze miłość wcale nie jest tym, co nadaje sens, bo jest tylko iluzją - to wszystko sprawia, że czuję się stara i zgorzkniała.

Umarł T. Nie znałam go osobiście, ale sporo o nim słyszałam, bo to kociarz był. Przyjaciel mojej znajomej. Wyszedł na weekend ze szpitala i umarł w  domu, sam z kotami. Tzn. bliscy przybyli, gdy był już nieprzytomny. Koty były mu najbliższe i to one były przy nim w tym najważniejszym momencie. Biedne, teraz strasznie cierpią. Zwierzęta kochają szczerze. T. był dobrym, wrażliwym i samotnym człowiekiem. Czasem myślę, że tacy ludzie odchodzą najszybciej. Brak wrażliwości pomaga w życiu, a człowiek, który czerpie dla siebie, nie przejmuje się tym, na co nie wpływu i nie zamartwia za bardzo otoczeniem, ma więcej siły i energii i choroby go tak nie biorą.

Nie chciałabym osierocić kotów. Dla ich dobra byłoby lepiej, gdybym była z nimi do ich końca. Ale też nie wyobrażam sobie, że mogłabym nie mieć kotów. A przecież człowiek nie wie, kiedy umrze. Rodzina się przydaje w takich sytuacjach. No, oczywiście nie tylko w takich. Ale rodzina, którą się zakłada. Bo rodzina, z której się człowiek wywodzi, to co innego. Na nią się nie a wpływu. Moja rodzina zwierzęta lubi głownie na talerzu. Już się przyzwyczaiłam, że w temacie zwierząt jestem odmieńcem.

czwartek, 23 lipca 2015

Nie piszę bloga, bo dopada mnie poczucie bezradności i zniechęcenia. Tym razem nie z powodu własnego życia. Rzeczywistość mnie przytłacza. Czytam, że większość Polaków jest przeciwna przyjęciu 2 tys. uchodźców i dociera do mnie, że tym samym z większością Polaków nie chcę mieć do czynienia. A przynajmniej z tymi, którzy na uchodźców wylewają kubły nienawiści. Myślę o ludziach, którzy odesłani w miejsce, z którego uciekli, mają wielkie szanse stracić życie i myślę o tym, jak łatwo jest nam wysyłać innych na śmierć. O ile spokojnie znoszę polityczne swary i żądne rządy, PO, PiS czy SLD nie są w stanie sprawić, żebym nie czuła się w Polsce na swoim miejscu, to ta historia z uchodźcami to sprawiła. Po raz pierwszy poczułam, że w tym oceanie egoizmu jest mi źle.

Ciągle docierają do mnie wiadomości o wyrzucanych czy torturowanych zwierzętach i tu mam odczucia podobne. Nie rozumiem okrucieństwa, nie chcę z hołotą mieć nic wspólnego i przeraża mnie skala zjawiska. Pomagacze pomagają, a ofiar ciągle mnóstwo. W jakim świecie żyjemy?

A ja się czuję źle, jestem osłabiona, apatyczna i zaspana i nie mam pojęcia, gdzie szukać przyczyny. Myślałam, że to od leków, które mi dokuczyły szeregiem skutków ubocznych, ale leki odstawiłam, większość skutków ubocznych minęła, zostały tylko nadmiarowe kilogramy i osłabienie w pakiecie z sennością. Jedynym pozytywem tego kiepskiego czucia jest to, że nie robią na mnie wrażenia fejsbukowe relacje znajomych z różnych wojaży. Nie mogę zazdrościć, skoro nie mam siły jechać. Ale z drugiej strony bardzo bym chciała te siły mieć, bo świat jest kuszący. I tyle jest miejsc do odwiedzenia. No ale nie ma też pieniędzy. W interesie mam zastój. Totalny. Co jakiś czas tak się zdarza, tylko tym razem nie wypracowałam oszczędności. Z własnej winy, bo mogłam, a nawet powinnam. Takie przestoje co jakiś czas się trafiają i racjonalnie jakoś je ogarniam, z nadzieją, że tym razem będzie tak jak kiedyś, czyli się odbiję w pewnym momencie. Ale i tak powoduje to spadek samooceny. I to duży. Tyle że tego rodzaju problemy to właściwie wyzwania. Szukam - fakt, że apatycznie, bo marna jestem, ludzie urlopują - jakichś nowych możliwości. Bank wydzwania z propozycją zwiększenie linii kredytowej i czuję, że jakoś to będzie, bo pieniądze to tylko pieniądze.

Inna rzecz, że to nadmiar kotów przyczynia się do niemania pieniędzy. Wydaję na nie rocznie równowartość dwóch atrakcyjnych dalekich podróży. Gdybym przerobiła  koty na kotlety, mogłabym wreszcie zrobić remont, który jest absolutną koniecznością. Ale kocham te futra, nawet oba czarne łobuzy. Lubię zasypiać obłożona sierściuchami i lubię ten moment rano, gdy otwieram oczy, a tu tup tup tup z każdej strony niewyremontowanego mieszkania, cała piątka biegnie się przywitać. Tylko jak pogodzić koty z wyjazdami? Nawet nie chodzi o zapewnienie opieki, bo to jakoś się udaje, ale o to, że ja za nimi zwyczajnie tęsknię. I źle mi się zasypia bez kotów w pobliżu.

Na razie tak czy siak wyjazdy się odsuwają. Najpierw muszę odzyskać formę, potem zarobić, a dopiero później pomyśleć, czy najpierw remont, czy Islandia, Etiopia bądź Malezja:)

poniedziałek, 15 czerwca 2015

Lubię wakacje i lubię powroty. Podróż była udana, choć wbrew zamierzeniom nie opuściłam strefy komfortu. Maroko jest krajem bardzo turystycznym i przez tydzień trudno się wypuścić gdzieś, gdzie trzeba przełamywać jakieś bariery. O samym Maroku napiszę więcej na wschodnim blogu, gdy się trochę ogarnę.

Po powrocie przywitały mnie stęsknione, choć nieco sfochowane koty, pyszne jedzonko roboty Mamusi oraz stęsknieni redaktorzy, żądni moich tekstów. Jaki to jest inny powrót od tych w czasie, gdy byłam pracownikiem najemnym. Teraz wchodzę w obowiązki w swoim rytmie, piszę z winkiem dłoni i kotem na kolanach, w dawnych czasach był stres, napięcie, sfrustrowani współpracownicy i rozmaici szefowie.

Za to mam zgryz z Dyziem. Okazało się, że on mnie kocha. Wcześniej trzymał się na dystans i nawet byłam zazdrosna, że do gości był wyrywny, a do mnie wcale. A tu zaskoczenie. Pod moją nieobecność chodził zgaszony i smutny, a gdy wróciłam, nie odstępuje mnie na krok. Gada, tuli się, podstawia łepek do głaskania, leży przy mnie, mruczy jak traktor. I przepadło. Przecież nie oddam nikomu kota, który mnie kocha.

Poza tym w Maroku zgrilowałam się jak sardynka atlantycka. Zasnęłam na plaży, przez sen zwinęłam się w kłębek i jestem (p)opalona w widowiskowy deseń. Na szczęście zrobiłam to dopiero ostatniego dnia i dzięki temu wyjazd nie był zmarnowany.

czwartek, 04 czerwca 2015

Iść czy nie iść spać? W sumie to zaraz pobudka... O 4 rano muszę być na lotnisku. Dawno nie jechałam nigdzie tak nieprzygotowana, jak teraz. Z grubsza wiem, co chcę odwiedzić i jak spędzić czas, ale nie wynotowałam żadnych polecanych hoteli, nie posprawdzałam transportu ani cen, nie odświeżyłam liczebników francuskich.

Z wiekiem pakowanie jest coraz trudniejsze. Rośnie liczba rzeczy, które wydają mi się niezbędne. A równocześnie myślę coraz mniej praktycznie. Pewnie jak zwykle okaże się na miejscu że zabrałam sporo rzeczy niepotrzebnych, a potrzebne będę musiała kupić. W ramach zmian pooperacyjnych co innego robię przed podróżą. Nigdy bym się nie spodziewała, że kiedykolwiek przed wyjazdem plecakowym będę sobie robić pazury. A jednak. Rączki zrobiłam u manikiurzystki, nóżki właśnie się suszą. A kocice nie mają zrobionego kocicure. Do tej pory było odwrotnie. Przed podróżami robiłam te zabiegi kocicom, a nie sobie;)

Cieszę się na wyjazd tak jak to dawno temu bywało, ale bez dawnej beztroski. Właściwie to mi żal różnych innych pozapodrożniczych opcji, ale skoro tak się ułożyło, jak ułożyło, to trzeba się cieszyć tym, co jest. Chyba mi się znowu życie wywróciło do góry nogami. Operacje są dobre po to, żeby zrobić porządek w życiu. Wymienili mi się znajomi. Bez żadnych gwałtownych ruchów. Okazało się, że mogę liczyć na inne osoby, niż myślałam. No, nie do końca, są bliscy ludzie stale ważni w moim życiu. I nie jest tak, że mam do kogokolwiek żal, że się nie zainteresował mną, gdy byłam chora. To jest po prostu naturalna konsekwencja relacji, którą trzeba przyjąć i wyciągnąć wnioski. Szkoda, że tak spokojnie nie umiałam podejść do znajomości z M.,  przecież koniec też był konsekwencją czegoś wcześniejszego.

Mam nadzieję, że w podróży nie obudzą się upiory. Chcę cieszyć się oceanem, plażą, pustynią, sukiem i kolorami. Nie biorę ze sobą netbooka ani roboty. Tylko jak wytrzymać tydzień bez kotów?;)

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 61